Skip to content
hintergrund bild

Blog

Najlepšie riešenie na vyrovnanie podlahy (nielen) v byte existuje

Vyrovnanie podlahy

Vyrovnanie podkladu pred položením akejkoľvek podlahovej krytiny nie je len o estetike, ale najmä o zabezpečení dlhej životnosti podlahy a pohodlia pri jej každodennom používaní. Predstavte si napríklad plávajúcu podlahu, ktorá je stále jedným z najobľúbenejších riešení v moderných interiéroch, najmä pri ich renovácií. Kým výberu materiálu a dekoru venujeme značný čas a pozornosť, zabúdame na nevyhnutnú prípravu podkladu, a to vyrovnanie existujúcej podlahy.

Aj plávajúca podlaha potrebuje rovný podklad

Prečo je vyrovnanie podkladu takejto podlahy potrebné? Predstavte si podlahu ako skladačku. Ani tá najkrajšia plávajúca podlaha nebude správne „plávať“, ak podklad nebude rovný. Práve malé nerovnosti, ktoré na prvý pohľad nemusia byť viditeľné, môžu spôsobiť veľké problémy – podlaha môže vŕzgať, pohybovať sa, vytvárať nepríjemné a neestetické medzery alebo sa dokonca časom poškodiť. Výsledkom je nielen sklamanie z výsledku, ale aj nutnosť nákladných opráv. Kontrola rovinnosti podkladu je dôležitým krokom, ktorý by ste mali vykonať ešte pred samotnou pokládkou podlahy a ktorý sa neoplatí preskočiť. Je to najmä investícia času, ktorá vám môže ušetriť mnoho problémov v budúcnosti. 

Ako na to?

Na začiatok odstráňte z podlahy všetky nečistoty, prach a zvyšky starých lepidiel alebo náterov. Vizuálna kontrola vám pomôže odhaliť veľké nerovnosti, na zistenie tých menších (ktoré rovnako nie je dobré podceniť) sú iné metódy. Ak ide o malé plochy, jednoducho zoberte dlhú vodováhu alebo hliníkovú latu, ktorá má aspoň 2 metre. Ich použitie je veľmi jednoduché. Položte vodováhu alebo latu na podlahu a sledujte, či sa medzi nimi a podkladom neobjavujú medzery. Ideálne je prejsť celú miestnosť vo viacerých smeroch (napríklad kolmo a šikmo), aby ste identifikovali prípadné „kopčeky“ alebo „preliačiny“. Pre ešte presnejšiu kontrolu je možné použiť laserovú vodováhu. 

A aké nerovnosti sú akceptovateľné? 

O profesionálnych spôsoboch merania rovinnosti podkladu a o dovolených odchýlkach rovinnosti povrchu podkladu podľa druhu podlahovín pojednáva norma STN 74 4505. V prípade pokládky plávajúcej podlahy je všeobecne odporúčaná tolerancia ±2 mm na 2 metre dĺžky.

Nerovnosti väčšie ako 2 mm je potrebné vyrovnať. Našťastie existuje viacero možností ako dosiahnuť dokonale hladký a rovný povrch, a jednou z najpopulárnejších metód je použitie nivelačnej hmoty. 

Nivelačná hmota – najlepšie riešenie na vyrovnanie podlahy

Použitie nivelačnej hmoty je osvedčený spôsob ako vyrovnať malé nerovnosti podkladu pred pokládkou (nielen) plávajúcej podlahy (cca od 2 do 35 mm). Pri výbere nivelačnej hmoty je prvou otázkou, na ktorú si musíte odpovedať, aká bude nášľapná vrstva podlahy. V našom prípade je odpoveď známa: plávajúca podlaha, kde si vystačíte s nivelačnou hmotou s bežnou pevnosťou (C20 alebo C25). Druhým kritériom, ktoré je potrebné brať do úvahy pri výbere nivelačnej hmoty je hrúbka vrstvy, ktorú potrebujete a tretím dôležitým kritériom je materiál podkladu, na ktorý idete nivelačnú hmotu aplikovať. 

Murexin Nivelačná hmota CA 20

Tip na produkt Murexin

Ideálne riešenie pre rôzne typy podkladov!

Nivelačná hmota CA 20 na báze sadry je vhodná na vyrovnanie sadrových aj cementových poterov v hrúbke 2-20 mm. Vytvára pevný, a ideálne rovný podklad, pred kladením rôznych podlahových krytín. 

Obidve nivelizačné hmoty MUREXIN získali oprávnenie používať označenie EMICODE® EC1 PLUS, ktoré poskytuje spotrebiteľom, spracovateľom i architektom istotu pri výbere výrobkov s minimálnym negatívnym vplyvom na kvalitu vzduchu v interiéri.

Nivelačná hmota TOPLEVEL CA 20

V zásade platí, že na:

  • cementový poter sú vhodné stierky/hmoty na báze cementu, ktoré majú výbornú priľnavosť a odolnosť voči mechanickému namáhaniu, ale aj stierky na báze sadry/anhydritu. K základným výhodám nivelačných hmôt patrí jednoduchá realizácia – sú ľahko miešateľné s vodou a majú samonivelizačné vlastnosti, čo znamená, že sa prirodzene rozlievajú do roviny bez potreby komplikovaného rozťahovania. Vysoká priľnavosť, ktorá je zárukou pevného a stabilného podkladu pre ďalšie vrstvy podlahy. Ďalej je to rýchle tuhnutie. Mnohé nivelačné hmoty tuhnú a sú pochôdzne už po niekoľkých hodinách, čo urýchľuje proces dokončenia podlahy. Hladký povrch stierky je ideálny na pokládku nielen plávajúcich podláh, ale tiež na lepenie dlažby, drevených či tenkých vinylových podlahových krytín a nespornou výhodou je univerzálnosť ich  použitia – sú vhodné pre rôzne druhy podkladu.
  • anhydritový poter sú vhodné iba sadrové/anhydritové stierky. Anhydrit je citlivý na vlhkosť, preto je dôležité použiť vhodnú stierku a dodržať správny postup, ktorý začína ošetrením podkladu vhodným penetračným náterom podľa jeho nasiakavosti. 

Pred použitím akejkoľvek nivelačnej hmoty na vyrovnanie betónovej podlahy, cementových alebo anhydritových poterov či na vyrovnanie inej podlahy v byte je dôležité použiť penetráciu určenú pre daný typ podkladu, ktorá zlepší priľnavosť a zamedzí príliš rýchlemu vsakovaniu vody do podkladu, čo by mohlo viesť k praskaniu stierky. 

Nivelačná hmota ST 25 / TOPLEVEL START 235

Tip na produkt Murexin

Kvalita, na ktorú sa môžete spoľahnúť!

Obľúbená cementová Nivelačná hmota ST 25 je určená na použitie v interiéri, a to na plošné vyrovnanie väčších nerovností cementom viazaných podkladov v hrúbke vrstvy od 2 až do 35 mm. 

Ideálna je pod všetky druhy podlahových krytín, keramické dlažby aj prírodný kameň. Vďaka inovácii pôvodnej receptúry má lepší rozliv, lepšie pevnostné parametre a vytvára hladký povrch. Navyše upravená receptúra mierne zrýchlila čas tuhnutia, čoho následkom je kratší čas pokládky dlažby a iných podlahových krytín.

Nivelačná hmota ST 25 / TOPLEVEL START 235

Vyrovnanie podkladu pod plávajúcu podlahuIné možnosti

Vyrovnanie podkladu pod plávajúcu podlahu nie je vždy potrebné riešiť nivelačnou hmotou. Existuje viacero alternatívnych metód a materiálov, ktoré môžu byť vhodné a ich výber a použitie závisia od konkrétnych podmienok a požiadaviek projektu. 

Špeciálne pasty a tmely

Pre menšie nerovnosti a lokálne miesta s preliačinami možno použiť špeciálne opravné pasty alebo tmely. Tieto materiály sú pripravené na okamžitú aplikáciu, nie je ich potrebné miešať a majú krátky čas schnutia. Treba však pamätať na to, že nie sú určené na vyrovnanie celej podlahy, ale len na opravu lokálnych nerovností.

Podložky a vyrovnávacie fólie

Ďalšou alternatívou podložky a vyrovnávacie fólie. Tieto podložky (napríklad korkové, XPS penové alebo špeciálne vyrovnávacie fólie) dokážu do určitej miery kompenzovať menšie výškové rozdiely. Podložky navyše poskytujú tepelnú a akustickú izoláciu. Pri väčších nerovnostiach môže byť výsledok neuspokojivý a podlaha sa môže časom deformovať.

Vyrovnávacie dosky

Vyrovnávacie dosky (OSB, sadrokartón, drevovláknité) sú ideálnym riešením pre väčšie plochy s nerovnosťami nad 10 mm. Vytvárajú stabilný a pevný podklad pre plávajúcu podlahu. Rovnako môžu prispieť k tepelnej a akustickej izolácii. Vyžadujú zvýšenie celkovej výšky podlahy, čo nemusí byť žiaduce či dokonca možné.

Každá zo spomenutých metód vyrovnania podlahy má svoje výhody aj nevýhody, preto je dôležité vybrať si tú správnu podľa konkrétnych potrieb projektu a typu podkladu. Ak sa nerovnosti podkladu pohybujú v rozmedzí od 2 do 35 mm, nemáte ďalšie špecifické požiadavky, napr. ohľadom zvýšenia izolačných vlastností a preferujete jednoduchú a rýchlu aplikáciu s trvalým výsledkom, samonivelizačné stierky budú tou najlepšou voľbou.